Vyjádření ke stávce ve školství 22.11.2023

Vyjádření ke stávce ve školství

Vážení rodiče,

určitě víte, že se ve školství chystá na pondělí 27. 11. stávka. V naší škole se k ní připojí nepedagogičtí zaměstnanci, kteří v ten den budou stávkovat. Ostatní stávku plně podporují, stávkovat ale nebudou.
Škola tedy nebude zavřená, děti do školy i školky půjdou, omezen bude pouze provoz školní jídelny, na oběd bude bageta.

O co tedy ve stávce jde? Důvodem stávky je snaha upozornit na zásahy ministerstva školství, které vážně ohrožují kvalitu vzdělávání a bezpečí žáků.

Ministerstvo chystá od ledna změny, které by měly začít platit od školního roku 2024/2025:

Snížení maximálního počtu odučených hodin

Zatím se snažíme děti co nejvíce rozdělovat do jednotlivých ročníků tak, aby byli co nejméně spojeni. Touto změnou nám naši snahu ministerstvo může zhatit. Často se také mluví o úplném zrušení malotřídních škol.

Nedostatek finančních prostředků na nákup pomůcek

Znamenalo by to méně peněz na nákup učebnic a výukových pomůcek.

Snížení finančních prostředků pro nepedagogické pracovníky

Další zásah se týká snížení finančního balíku pro nepedagogické zaměstnance o 2 %. V současné době je u mnoha našich nepedagogických pracovníků tabulkové zařazení podle katalogu prací pod výší minimální mzdy. Je ostudné, že pracovníci, kteří denně připravují stravu, vytvářejí bezpečné prostředí, zabezpečují ekonomický a personální chod škol, starají se o čistotu ve škole, jsou takto špatně ohodnoceni.

Počet nepedagogických pracovníků se řídí průměrným počtem žáků ve třídách, respektive počtem strávníků. Návrh ministerstva říká, že některé pozice budou automaticky zrušeny. Tím může dojít k ohrožení organizačního zajištění chodu školy v některých oblastech - školní stravování, úklid apod.

Za kolektiv zaměstnanců

Eva Fichnová, ředitelka školy